Hakkında

Yazar ve şair Devran Yiğit Sinanoğlu 01.08.1987’de Diyarbakır’ın Alipaşa mahallesinde doğdu. Çınar nüfusuna kayıtlı olan Sinanoğlu İlköğretimini Diyarbakır/Sur ilçesinde Yatılı İlköğretim Bölge Okulunda (YİBO’da) tamamladı.

İlköğretimi sırasında okulun Futbol, Basketbol ve Voleybol takım kaptanlığını yaptı. Farklı etkinliklerde okulunu temsil etti. Okulun çeşitli sosyal kulüplerinde başkanlık yaptı. 4. Sınıftan 8. Sınıfa kadar sınıf ve etüt sınıfı başkanlığını yaptı.

LGS’de (Liselere Giriş Sınavı) Isparta Anadolu Lisesi’ni kazanmasına rağmen kayıt yaptırmadı. Ortaöğretimini Diyarbakır Alparslan Lisesi’nde tamamladı.

Lise birinci sınıfı 5.00 ile bitirdi. Aynı yıl il genelinde yapılan bursluluk sınavında başarılı oldu ve iki yıl üst üste bedava dershaneye gitme hakkı kazandı. İlk ve Ortaöğretimi boyunca Teşekkür ve Taktir Belgesi aldı.

2004-2007 yılları arasında üç yıl üst üste Diyarbakır Alparslan Lisesi’nde Öğrenci Meclis başkanlığını yaptı.

 2005-2006 yıllarında Sur İlçe Öğrenci Meclis Başkanı oldu.

2006 yılında Diyarbakır İl Öğrenci Meclis Başkanı oldu.

2006 yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesi Öğrenci Meclis Başkanı oldu. (Diyarbakır, Şanlıurfa, Şırnak, Adıyaman, Batman, Siirt, Mardin ve Kilis bu illerin yaptığı resmi olmayan seçimler sonucunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi Öğrenci Temsilcisi oldu)

2006 yılı içerisinde Türkiye Öğrenci Meclisi Asil üyeliğini yürüttü.

Dönemin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Bülent ARINÇ tarafından “Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi”ne katkılarından dolayı teşekkür belgesi verildi.

Üniversite tahsilini Biyolog olarak tamamladı. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümü mezunu olan genç yazar ve şair Sinanoğlu, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi bölümünde eğitimine devam etmektedir.

Üniversite tahsili sırasında çeşitli kulüplerde kurucu başkanlık ve kurucu üyelik yaptı.

Üniversitenin Radyosu ve Gazetesinin kurulup, çıkarılmasında kuruculuk edenlerden oldu.

Yazarlık hayatına genç yaşta başlayan Sinanoğlu ilk kitabını henüz Üniversite 1.Sınıfta 21 yaşındayken çıkardı. İkinci kitabı olan Aşkın Piri adlı ilk romanını Üniversite 2. Sınıfta 22 yaşındayken yayınladı ve 6 gün içinde ikinci baskıya girdi. Köşe yazarlığına ise Üniversite 3. Sınıfta 23 yaşındayken başladı. Başyazar olarak yazmaya devam etti.

Yazar Devran Yiğit Sinanoğlu 2022 yılında Yılın En İyi Çıkış Yapan Yazarı Altın Melek Ödülünü aldı.

İlk röportajını Medya ve İletişim bölümü öğrencilerinin tez konusu olarak yaptı.

Şiir ve denemeleri birçok yarışmada derece yaptı. Bazı Edebiyat dergilerinde denemeleri yayınlandı. Genç yazar ve şair Sinanoğlu çeşitli sivil toplum kuruluşlarında (STK) yer aldı.

Diyarbakır genelinde 100 köy okul kütüphanesinin ihtiyaçlarını gidermek için başlatmış olduğu “Sağlıklı Bir Gelecek İçin Kitap Okumalı ve Okutmalıyız” sosyal sorumluluk projesi kapsamında 100 köy okulunun kütüphane ve kırtasiye ihtiyaçlarını karşılayarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Kitabının gelirlerini çocuklara bağışlayan yazar, Türkiye’nin en büyük köy okul kütüphanesini kurdu.

Birçok gazete ve haber sitelerinde köşe yazarlığı yapmış olan yazarın bugüne kadar onbir kitabı yayınlandı.